poniedziałek, 24 marca 2014

Sumeryjski Gilgamesz i chiński zwyczaj parzenia herbaty

                                              http://pl.pinterest.com/pin/

W 2737 roku p.n.e. chiński cesarz Shennong wprowadził zwyczaj parzenia i picia herbaty.  "Shennong jest jedną z najważniejszych postaci wczesnej mitologii chińskiej. Często nazywany jest Płomiennym Cesarzem (Yandi), jednak początkowo były to dwa różne bóstwa a ich ostateczne utożsamienie nastąpiło dopiero w okresie dynastii Han. Najstarsze teksty chińskie przedstawiają Shennonga jako władcę ognia, syna Shaodiana i brata Żółtego Cesarza, który w wyniku podziału świata objął panowanie nad jego zachodnią częścią. Tradycja opisuje go jako bóstwo o ciele ludzkim i głowie byka.
Żona Shennonga miała nazywać się Tingyao. Miał z nią syna i kilka córek. Praprawnuk Shennonga, Zhurong, został jego pomocnikiem." (http://pl.wikipedia.org/wiki/Shennong) Shennong nauczył ludzi uprawy roli, dlatego nazwano go Boskim Rolnikiem. Legenda mówi, że z nieba spadły  ziarna,  które cesarz zasiał, a z nich wzeszły wszystkie zboża. Mówi się również, że Boski rolnik "ogniem smagał" wszystkie zioła, badając w ten sposób ich oddziaływanie."Opisał on ok. 300 roślin, wraz z podaniem ich wpływu na organizm ludzki, miejsce występowania, sposób przyrządzania i przechowywania."
 http://www.se.pl/wydarzenia/ciekawostki/boski-rolnik-testowa-na-sobie_347032.html

Takim sposobem Boski Rolnik, testując zioła, natrafił na  herbatę, której zapoczątkowany przez niego zwyczaj parzenia trwa do dziś.

                                                  http://pl.pinterest.com/pin/

MNiej więcej z czasów mitycznego Boskiego Rolnika w Chinach  pochodzi  najdawniejszy w dziejach literatury sumeryjski  poemat o Gilgameszu -  datowany na 2700 p.n.e.

                                                            G  I  L  G  A  M  E  S  Z

                                                            http://gilgamesz.cba.pl/

                                                               http://gilgamesz.cba.pl/

Ten wierszowany epos w dwunastu księgach opowiada  o półbogu Gilgameszu i Enkidu, człowieku ulepionego z gliny. Pierwotnie wrogowie, później dozgonni przyjaciele wspólnie dokonali wielu bohaterskich czynów, pokonując potwory i dzikie zwierzęta..Gilgamesz był królem Uruku (obecnie Warka) Z wyroku bogów ziemia miała być zalana wodą, a cała ludzkość zamieniona w glinę.Ocalał jedynie cnotliwy Utnapisztim z rodziną. Za radą  boga Ea zbudował arkę, w ktorej przechował rodzinę, zwierzęta i nasiona roślin. Podobny mit  o potopie znajduje się w wielu mitologiach świata. Poemat o Gilgameszu opisuje świat bogów, herosów, geniuszy, a także świat magii, ktorej siły mogły tkwić we wszystkim  i działać skutecznie, jeśli zostałyby pobudzone  za pomocą rytuału złożonego ze słów, gestów i czynów.

http://witcheslive.cba.pl/Public_html/Witches_History/witchcraft/magic-2/accessories-witches.html

Poemat o Gilgameszu jest zachowaną częścia legendy o Zucsudrze. Odkryto go zapisanego na glinianych tabliczkach w ruinach biblioteki w Niniwie.

 http://www.123rf.com/photo_15125536_cuneiform-ancient-writing-of-sumerian-or-assyrian-civilization.html
 http://www.123rf.com/photo_15125536_cuneiform-ancient-writing-of-sumerian-or-assyrian-civilization.html