poniedziałek, 21 kwietnia 2014

Piramidy, Sfinks i synowie boga Ra


keo.pinger.pl

XXX tysiąclecie przed naszą erą - w Chinach herbata, w Mezopotamii Gilgamesz,a u Egipcjan - piramidy. Były zapewne  wznoszone dużo wcześniej, jednak najstarszą znaną jest piramida  schodkowa sześciostopniowa Dżosera w Sakkarze nad Nilem. Piramida ta jest dziełem  Imhotepa,  najwyższego kapłana,  nazywanego później patronem medycyny i uważanego za boga, syna Ptaha, utożsamianego z greckim Asklepiosem.
Wszyscy faraonowie Egiptu utożsamiali się z Horusem, byli ziemskim przejawem boga nieba. 

                                                              O K O   H O R U S A   
            
                                          http://michael-day.org/travel/egypt-with-ak/

Horus to jeden z najstarszych bogów. Czczono go pod postacią sokoła lub człowieka z głową sokoła.
Wierzono, że zawiera w sobie słońce i księżyc, jest panem nieba i doskonałym królem. "Był także przedstawiany jako dziecko ssące kciuk, siedzące na kwiecie lotosu razem z matką. Takie przedstawienie małego Horusa określane jest Neferhor, ewentualnie Nefer Hor, Neforos lub Noferos ( nfr ḥr.w) czyli Bóg Horus." (http://pl.wikipedia.org/wiki/Horus)
Dżoser do tytulatury królewskiej wprowadził nowy przydomek: Złoty Horus, co miało określać władcę słonecznego. Później faraonowie przyjmowali tytuł synów Boga Ra - boga słońca, stwórcy wszechświata, przedstawianego podobnie jak Horus w postaci  człowieka z głową sokoła. Uważano, że ma aż 72 postaci.
 Króla Egipcjanie uważali za istotę boską. Padano przed nim na twarz, nie wymawiano jego imienia. Nazywano go  Wielkim Domem, czyli per-aa (faraon). Rządził on ogromnym krajem przy pomocy  urzędników, dowódców wojskowych i kapłanów. Naród stanowili wyzyskiwani chłopi ,okrutnie traktowani niewolnicy i dobrze opłacani rzemieślnicy. czczono siły przyrody, ale różnie je sobie wyobrażano i  różnie nazywano. Np. bóg słońca Ra  w Tebach nazywał się Amon, a w Memfis Ptah.  Bogowie pierwotnie mieli postać zwierząt, później postaci ludzkie ze zwierzęcą głową. Ptah wcielał się w czarnego byka z białym trójkątem na czole (Apis). Święte były ibisy, jastrzębie, krokodyle, koty.

                                                Ozyrys   był bogiem zachodzącego słońca

                                                     http://pl.wikipedia.org/wiki/Ozyrys

Zabił go zawistny brat Set, a zwłoki poćwiartował. Izyda - jego siostra i zona - zebrała szczątki, a inni bogowie tchnęli w nie życie. Wtedy Ozyrys stał się władcą świata zmarłych. Trudną do niego drogę przebywały dusze dzięki wygłaszanym przez kapłanów zaklęciom. Ozyrys na wadze sprawiedliwości dokonywał sądu i albo wpuszczał do  swego królestwa, albo rzucał demonom na pożarcie. Zwłoki balsamowano, składano je w grobowcach w kształcie piramid.  Najdawniejsze  i największe powstawały w trzecim tysiącleciu przed naszą erą.

 
http://fourthdimensionalrecovery.wordpress.com/page/3/?ref=spelling

"Cuda świata. Przewodnik po skarbach cywilizacji":
Wielka Piramida (ok. 2560 p.n.e.) stoi na skraju pustyni, na zachód od Nilu,  10 km od Kairu, na przedmieściu Gizy. Zbudowano ją dla faraona Chufu (grecka wersja jego imienia Cheops) W pobliżu  zbudowali swoje piramidy późniejsi władcy :  Chefren i  Mykerinos. W skład kompleksu wchodzą też miniaturowe piramidy żon faraonów, grobowce kapłanów i urzędników oraz świątynie. Nad miastem zmarłych czuwa Sfinks. spogladający w dal ponad piaskami pustyni.

nnka.wordpress.com


http://aaajankow.blogspot.com/2013/01/ozyrys-nie-dokonczy-za-nas-rewolucji-z.html

Zbudowany został przez faraona Chefrena - głowa Sfinksa jest najwyraźniej jego portretem..