piątek, 19 września 2014

Mojżesz


http://mscaputouhs.wikispaces.com/Period+4+Bevis


Mojżesz, łac. Moyses, hebr. מֹשֶׁה Mosze, arab. موسى, Musa, cs. Prorok Bogowidiec Moisiej – postać biblijna, przywódca Izraelitów w okresie ich wyjścia z Egiptu i wędrówki do Ziemi Obiecanej , świety prorok. Żył prawdopodobnie w XIII w.p.n.e. (według Biblii 120 lat). Syn  Amrama i Jokebeb, brat  Aarona i Miriam. (wikipedia)
Żydzi przez 430 lat przebywali w niewoli egipskiej, gnębieni, a za Ramzesa II byli wręcz niszczeni. Zabijano nowonarodzonych chłopców, by naród żydowski nie mógł się rozmnażać. W tych okrutnych czasach w rodzinie Jochabeli (Jokebeb)  i  Amrama z pokolenia Lewi urodził się syn. Matka Jokebeb, mająca już dwoje dzieci:  Miriam i Aarona, ukrywała swe nowe  dziecię, później pozostawiła w sitowiu. Chłopca znalazła córka faraona Termutis ( różne źródła przypisują jej różne imiona), nazywając go Mojżeszem ( wyłowionym ). Dziecko wyrosło na proroka,który był w nieustannym kontakcie z Bogiem.
   "Wychowywany na dworze faraona Mojżesz  był już dorosłym mężczyzną, gdy po raz pierwszy dostrzegł niedolę swych współplemieńców. Będąc w ziemi Goszen, jest wstrząśnięty okrucieństwem, z jakim egipski nadzorca katuje hebrajskiego robotnika. W przypływie złości morduje Egipcjanina, a jego ciało chowa na pustyni. Jednak nieszczęsny Izraelita okazuje się niewdzięczny i wydaje Mojżesza Egipcjanom, aby samemu nie zostać obarczonym winą za śmierć swojego nadzorcy. To koniec dworskiej kariery Mojżesza. Przyszły przywódca Narodu Wybranego uchodzi z Egiptu i znajduje schronienie wśród Madianitów, potomków Abrahama z żony Ketury, którzy wiodą pasterskie życie na pustyni Synaju ." (http://www.apostol.pl/czytelnia/felietony/stary-testament-iv-na-%C5%82asce-boga-historia-moj%C5%BCesza-i-jego-ludu)
Zdarzyło się, że obronił córki kapłana Jetry przed napaścią pasterzy, później przez czterdzieści lat u niego pracował, aż otrzymał córkę kapłana, Seforę, za żonę. Pewnego  dnia, gdy Mojżesz pasł bydło teścia w pobliżu góry Horeb, ukazał mu się w  płonącym krzaku  Bóg i rozkazał wyprowadzić  Żydów z egipskiej niewoli. Wyjawił też swoje imię : JESTEM, KTÓRY JESTEM.

http://nextgeneration.swidnica.pl/index.php?start=20

Faraon nie chciał wypuścić Żydów, dopiero gdy Bóg zesłał na Egipt  10 plag, pozwolił Mojżeszowi poprowadzić ten naród do Ziemi Obiecanej. Wiódł ich  Mojżesz przez pustynię przez 40 lat, mając za żywność mannę z nieba. Później przez czterdzieści dni prorok przebywał na Górze Synaj, gdzie Bóg dał my kamienne tablice z Dekalogiem. Tymczasem Żydzi poprosili Aarona, brata Mojżesza, aby wykonał dla nich złotego cielca i do niego zaczęli się modlić. Dlatego nikt z tego pokolenia   nie dotarł do Ziemi Obiecanej, dopiero ich wnukowie. Mojżesz spalił cielca.  W Refidim wydobył laską wodę ze skał. Rozstąpiły się przed nimi wody Morza Czerwonego, dzięki czemu mogli przejść na na stepy moabskie. Po czterdziestu latach wędrówki, mając 120 lat Mojżesz wszedł na górę Nebo, na szczyt Fasga naprzeciw Jerycha. Tam Pan ukazał  mu całą Ziemię Obiecaną, po czym Mojżesz zmarł, a Bóg go pogrzebał. Nikt nie zna jego grobu. Żydów do Ziemi Obiecanej , do Kanaanu, doprowadził Jozue.


http://losiowka.pl/2012/09/29/slowo-na-xxvi-niedziele-zwykla-30-wrzesnia-2012-r/#more-3919